224991399 kontakt@cathrin.pl

Złocenia są bardzo efektowne i nadają prestiż każdemu projektowi. Czasem jedna złota/srebrna/czerwona metaliczna kropka stanowi o efekcie wow  w najbardziej minimalistycznym projekcie. Jak w każdej technice uszlachetnień jest kilka metod i rodzajów oraz kolorów, bowiem powszechnie mówi się o złoceniach ale paleta kolorystyczna jest dużo szersza.

KOLORYSTYKA – producenci oferują folie w kilku odcieniach każdego z podstawowych kolorów, wprawdzie złoty klasyczny jest najbardziej popularny, ale ostatnio trendy okazuje się także różowe złoto, któremu bliżej do koloru miedzianego niż do klasycznego złota. Dostępny jest czerwony, zielony, niebieski, turkus, brąz i wiele wiele innych 

Hot Stamping – wymaga wytworzenia metalowej matrycy, która po nagrzaniu do wysokiej temperatury odbija wybrany element w wyznaczonym miejscu. HS przeznaczony jest do prac:

  • gdzie złocenie ma być precyzyjnie spasowane z drukiem
  • gdzie nakład to minimum kilkaset albo i kilka tysięcy sztuk 
  • gdzie wymagana jest niezmienna powtarzalność
  • gdzie klient oczekuje złocenia przestrzennego (wypukłego lub wklęsłego)                                             

Przygotowanie pliku do wykonania złocenia jest dość proste. Wystarczy na osobnej warstwie do projektu wykonać wektorowy obrys z wypełnieniem 100% kolorem spotowym, elementu który ma być w złoty. Zapisujemy go jako osobny pdf i gotowe.  Z tego pliku zostanie wykonana matryca, która niczym stempel odbije złocenie w wyznaczonym miejscu i kształcie.

Tak jak widać złocenie można wykonać również w wersji wypukłej. W plikach nie zmieniamy niczego, natomiast wykonujemy komplet 2 matryc (matryca i patryca), które połączone razem dadzą nam efekt tłoczenia ze złoceniem. Ogranicza nas tylko grubość podłoża, maks 350g.

Przykład wykonanej wizytówki gdzie całą treść wydrukowana jest metodą HS,  papier czarny barwiony w masie, złoty klasyczny błysk.

 

Jeśli chcesz zamówić taki  produkt, napisz proszę mail: kasia@cathrin.pl