Wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy osiągnąć lakierowaniem.
Równe, czyste krawędzie lakierowania – pliki maski UV powinny być przygotowane na osobnej warstwie i wyłącznie wektorowo, by klisza do sitodruku UV dała czysty rysunek. Wektor w nasyceniu 100% koloru np. czarny, w takim kształcie jaki ma być polakierowany na gotowym produkcie, np. logo na wizytówce czy kształt produktu w folderze.
Miękka, rozmyta krawędź – sprawę powinna załatwić bitmapa ale koniecznie monochromatyczna i w dość wysokiej rozdzielczości i liniaturze, aby nie wystąpił efekt pixelozy w naszym lakierze tylko miękkie przejście.
Lakierowanie małych elementów – Poniżej pewnych granic nie lakieruje się pewnych elementów, lakier UV, przemysłowo nanoszony jest sitodrukiem utrwalanym w lampach UV. Natomiast papier jako naturalne podłoże „pracuje” w trakcie procesów produkcyjnych i zmienia swoje wartości (kurczy się lub rozciąga, czasem łapie wilgoć i jego powierzchnia się faluje) co powoduje trudności z trafieniem sitem idealnie w obraz który jest na wydruku podanym pod sito przez moduł podający maszyny. Przy foncie wielkości 6 pkt. Arial, przesunięcie rzędu 0,1 mm jest już widoczne gdy przyjrzymy się temu gołym okiem. Wprawdzie Polskie Normy dopuszczają większe wartości przesunięć, ale estetyki pracy to nie zmienia.
Najnowsze komentarze